Historia szkoły

Jesteśmy Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca „Arabesque” w Katowicach, która powstała w 2012 roku i jedyną taką szkołą w Katowicach, której ukończenie pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego TANCERZ. Nadzór merytoryczny nad naszą placówką sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła wpisana jest do Ewidencji Niepublicznych Szkół Artystycznych prowadzonych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Pierwotnie nasza siedziba znajdowała się w Katowicach przy ul. Dąbrowskiego.  W roku 2014 przenieśliśmy ją na ul. Ordona 7 (I piętro),  gdzie znajduje się sekretariat szkoły wraz z profesjonalnymi salami wyposażonymi w specjalne podłogi baletowe oraz drążki i lustra.  Nasi uczniowie mają również do dyspozycji  trzy szatnie oraz dwie łazienki (w tym jedna z prysznicem).

Nazwa naszej Szkoły to popularna poza baletowa – tzw. arabeska, często używana w technice tańca klasycznego. Warto nadmienić, iż wyróżniamy 4 arabesques, spośród których wyłonić można również dodatkowe warianty (jak np. wysoka I arabesque).

Oprócz tego znanego w tańcu klasycznym pojęcia, w innych dziedzinach sztuki również odnajdujemy to określenie:

  • w dziedzinie sztuk pięknych oznacza ona rodzaj ornamentu,
  • w muzyce jest arabeska to krótka, lekka i pełna ozdobników forma muzyczna pochodząca z romantyzmu
  • w literaturze zaś jest to krótki utwór nasycony elementami baśniowej fantastyki w ironiczno- humorystycznym stylu.

Można również słowo ARABESQUE rozwinąć jako:
A- jak Artyzm
R – jak Rozciąganie
A- jak Aktywność fizyczna
B – jak Balet
E – jak Effacé
S – jak Sekwencja ruchowa
Q – jak Quatre pirouettes
U-  jak Układ taneczny
E –  jak Edukacja Artystyczna

W szkole baletowej staramy się promować taniec wśród dzieci i młodzieży oraz promować zdrowy styl życia. Stwarzamy przyjazne, życzliwe i serdeczne warunki nauki, pozwalające na rozbudzenie pasji i zamiłowania do tańca, muzyki i ogólnie sztuki. Cechuje nas profesjonalizm w podejściu do ucznia. Naszą kadrę stanowią nauczyciele z kwalifikacjami, którzy z ogromnym zaangażowaniem podchodzą do swojej pracy, wpływając na wszechstronny rozwój młodego adepta sztuki tanecznej.

Każdego roku pojawia się w naszym województwie wiele szkół tańca i baletu. Naszą szkołę wyróżnia nie tylko rzetelność, systematyczność, sukcesy, życzliwość i doskonała kadra nauczycieli, ale również ciągłość nauki na coraz wyższych etapach zmierzających do uzyskania Dyplomu ukończenia szkoły, a tym samym zdobycie zawodu tancerza.

W rzetelny sposób przygotowujemy uczniów do dalszej pracy w teatrach, operach, domach kultury, szkołach i zespołach tanecznych oraz dajemy możliwość dalszego studiowania w kierunkach artystycznych: tanecznych, aktorskich, pedagogicznych czy choreograficznych.

Podczas wielogodzinnych zajęć kładziemy nacisk na indywidualne podejście do każdego ucznia, uwzględniając personalne zdolności, preferencje taneczne, wrażliwość emocjonalną, charakter i cechy osobowości.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych konkursach tanecznych zdobywając liczne sukcesy, często pierwsze miejsca.

Rodziców naszych uczniów zapraszamy na: lekcje pokazowe, Koncerty końcoworoczne oraz Koncerty Świąteczno-Noworoczne, podczas których wprowadzamy widzów w świat baletu i tańca. Wystawiając balet „Dziadek do orzechów” daliśmy szansę uczniom na zmierzenie się z tą ambitną twórczością i poczucie klimatu pracy na scenie z tak wspaniałym dziełem.

Stwarzamy warunki miłej atmosfery, wsparcia, motywacji i przyjaźni, zachęcając uczniów do rozwijania swoich zdolności i zamiłowań pod okiem wybitnych nauczycieli.

Jako szkoła niepubliczna, instytucja nie państwowa nie otrzymujemy żadnego wsparcia finansowego, mimo to dokładamy wszelkich starań, aby kontynuować już blisko dziesięcioletnią tradycję, dając tym samym utalentowanym dzieciom i młodzieży możliwości rozwoju artystycznego oraz uzyskanie tytułu zawodowego tancerza.

Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy i promocji. Wszystkich zainteresowanych promowaniem kultury i sztuki prosimy o kontakt. Dziękujemy!

Przewiń do góry